خاطرات ابوتراب خسروی از هوشنگ گلشیری+زندگینامه و بهترین آثار ابوتراب خسروی

زندگینامه ابوتراب خسروی

ابوتراب خسروی از نویسندگان معاصر ایرانی است که با نثر منحصربه‌فردش در داستان‌نویسی شناخته می‌شود. کتاب «رود راوی» از مهم‌ترین آثار ابوتراب خسروی برنده‌ی چهارمین دوره‌ی جایزه‌ی هوشنگ گلشیری شده است. انتخاب سبک سوررئال و آمیختگی فضای داستانی با اساطیر کهن ایرانی از مهم‌ترین ویژگی‌های داستان‌های این نویسنده است.

ابوتراب خسروی در اولین روز بهارِ سال 1335 در فسا، شهر کوچک و تاریخی استان فارس، به‌ دنیا آمد. پدر او از افسران نظامی بود. حرفه‌ای که سبب شد خانواده‌ی خسروی مدام از شهری به شهر دیگر در حال نقل‌ مکان باشند و از قضا سکونت در شهر اصفهان هم‌زمان شد با دوران تحصیل ابوتراب در دبیرستان. هم‌زمانی‌ای که شانس شاگردیِ هوشنگ گلشیری را برای ابوتراب خسروی به ارمغان آورد. چراکه در آن‌ سال‌ها گلشیری در دبیرستان‌های اصفهان تدریس می‌کرد.

از همان‌ زمان بود که ابوتراب خسروی از خواندن پاورقی‌های ارونقی کرمانی، امیر عشیری و منوچهر مطیعی عبور کرد و به توصیه‌ی گلشیری، به مطالعه‌ی آثار بزرگ و مهمی مثل «نان و شراب»، «فونتامارا» و «دانه‌‌ی زیر برف» از اینیاتسیو سیلونه روی آورد و با تشویق‌های استادش بیش از پیش به نوشتن ترغیب شد.

تأسیس کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در محله‌ی سنبلستان اصفهان شانس دیگری بود که پرنده‌ی اقبال بر شانه‌های ابوتراب خسروی گذاشت. کانون تأثیر بسیار زیادی بر ذوق و خلاقیت ابوتراب داشت.

ابوتراب خسروی بعد از اینکه در رشته‌ی آموزش ابتدایی لیسانس گرفت، در مدرسه‌ی کودکان استثنایی در شیراز مشغول تدریس شد و تا زمان بازنشستگی به کارش ادامه داد.

بهترین کتاب‌های ابوتراب خسروی

ابوتراب خسروی از نسل سوم داستان‌نویسان ایرانی است که آثار متعددی در قالب داستان کوتاه و رمان از او منتشر شده است. آثاری که هر کدام جذابیت‌ها و بدعت‌های ادبی خاص خود را دارند.

کتاب اسفار کاتبان : ابوتراب خسروی در رمان اسفار کاتبان از ماجرای دختری یهودی و پسری مسلمان به نام‌های اقلیما و سعید می‌نویسد که طی انجام پژوهشی مشترک، به یکدیگر دل می‌بازند. عشقی که در ابتدا آسان به‌ نظر می‌آید ولی خانواده‌ی متعصب دختر مشکلاتی را سد راه این عشق می‌کنند. خسروی داستان این عشق را با نثر خاصش و تکیه بر سیر تاریخی یک جدال کهنه روایت می‌کند.

کتاب رود راوی: رود راوی دومین رمان و از بهترین کتاب‌های ابوتراب خسروی است که در سال 1382 منتشر شد. رمانی که در فضای سوررئال و با ساختاری پسامدرن نوشته شده است و به ماجرای شخصیتی به‌ نام کیا کامل می‌پردازد که درگیر فرقه و فرقه‌گرایی می‌شود.

کتاب ملکان عذاب: آنچه در رمان ملکان عذاب می‌گذرد روایت تودرتوی سه نسل از یک خانواده است، روایتی که در گذشته‌های دور تاریخ و فرهنگ سرک می‌کشد. ابوتراب خسروی در این رمان هم به شیوه‌ی خودش واگویه‌های تاریخی را با چاشنی داستان شیرین کرده است.

کتاب ویران: ابوتراب خسروی در کتاب ویران، هشت داستان کوتاه را به مخاطبش ارائه می‌دهد. داستان‌هایی که در آن‌ها مضامینی مثل زندگی، عشق و مرگ پررنگ‌اند. در این کتاب هم مثل سایر آثار ابوتراب خسروی فضای سوررئال و وهم‌آلود در رگ و پی داستان‌ها ریشه دوانده است.

در مورد هوشنگ گلشیری بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید