«راشدمحصل» استاد برجسته زبان و ادبیات فارسی درگذشت

محمدرضا راشد محصل، نویسنده، محقق، شاهنامه پژوه و استاد برجسته زبان و ادبیات فارسی کشور در سن ۸۷ سالگی درگذشت.

محمدرضا راشد محصل ، درخردادماه سال ۱۳۱۵ هجری شمسی متولد شد. پدر و پدربزرگش از علمای دین و مورد وثوق و احترام مردم بودند. وی پس از اتمام تحصیلات مقدماتی و دوره های عالی تحصیلی در سال ۱۳۵۳ مدرک دکترای زبان و ادبیات فارسی را گرفت.

عضویت در هیئت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز، تدریس در دانشگاه‌های تبریز، دانشکده ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه بیرجند، همکاری با فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی، شورای کتاب کودک، تدوین دایرة المعارف (قاموس)، مرکزخراسان شناسی، عضویت در قطب فردوسی شناسی و عضویت در هیأت مدیره فرهنگسرای فردوسی بخشی از فعالیت های علمی و آموزشی وی بود.

راشد محصل کتاب‌هایی همچون آذرخش دیرپای سهروردی، پرتوهایی از قرآن و حدیث در ادب فارسی، داستان گشتاسپ در دو نگاه، شاهنامه پژوهی، خیام شناخت، عطارشناخت، از شوکتی تا دولتی، چون من در این دیار، شاهنامه جلوه گاه روح ملی، نام شناخت توصیفی منظومه های دینی فارسی، فرهنگ خرد در شاهنامه، گزیده حدیقه سنایی با شرح و توضیح، نشانه شناسی ادبی در کاربرد قرآن و حدیث، تاریخ فرهنگ و آموزش نوین در بیرجند، داستان گشتاسب در دو نگاه (پیکره شناسی و دریافت های اجتماعی) و ده‌ها مقاله علمی در حوزه های حماسه پژوهی، عرفان و حکمت اسلامی و … منتشر کرده بود.

مراسم تشییع و خاکسپاری محمدرضا راشد محصل اعلام خواهد شد.


مطالب بیشتری را در سایت سمر بخوانید

معرفی دو کتاب از برنده جایزه نوبل ادبیات ۲۰۲۳؛ یون فوسه

یک ایرانی، برنده جایزه صلح نوبل ۲۰۲۳ شد

برنده نوبل ادبیات ۲۰۲۳ معرفی شد


دیدگاهتان را بنویسید