رجبعلی اعتمادی‌ زاده، روزنامه‌نگار و نویسنده‌ای که رمان‌‌های عامه‌پسند و عاشقانه‌اش با امضای مستعار «ر. اعتمادی» بسیار پرفروش بود در ۹۰ سالگی درگذشت.

داستانهای او از اواخر دهه ۵۰ تا اواخر دهه ۷۰ خورشیدی در ایران غیرمجاز بود و نمی‌توانست با نام خود چیزی را به چاپ برساند اما کپی‌های غیرقانونی کارهایش از پرفروش‌ترین‌ها در بساط دستفروش‌های حوالی میدان انقلاب در مرکز تهران بود.

۲۸ کتاب رجبعلی اعتمادی چاپ شده‌اند که ۱۸ تای آن‌ها قبل از چاپ به صورت پاورقی هفتگی در مجله اطلاعات هفتگی و جوانان منتشر می‌شدند. به گفته نویسنده همگی رمانهایش بر پایه شخصیتهای واقعی شکل گرفته‌اند. به عنوان نمونه ماجرای شهرزاد شخصیت و داستان کتاب شب ایرانی اعتمادی از خبری که در روزنامه بیلد آلمان منتشر شد الهام گرفته شده‌است. رمان عالیجناب عشق او که سال ۱۳۸1 اولین بار توسط نشر شادان به چاپ رسید در سال ۱۳۹۱ برای پانزدهمین بار تجدید چاپ شد.

از آثار او می‌توان به «چون رنگ سرخ عشق، آخر خط، گنجشک‌های غم، گلبانو، چهل درجه زیر شب، هفت آسمان عشق، دختر خوشگل دانشکده من، عالیجناب عشق،‌ هزار و یک شب عشق، نسل عاشقان، هفت آسمان عشق، رنگ سرخ عشق، گنجشک‌های غم، بازی عشق» و چندین رمان دیگر سالها از پر فروش‌ترین و پرخواننده داستان‌های فارسی در ایران و افغانستان بود.

آقای رجبعلی اعتمادی متولد بهمن سال ۱۳۱۲ بود. روزنامه نگاری که شهرتش بیشتر بخاطر کتابهایش بیشتر بود تا روزنامه نگاری. او بنیانگذار و سر دبیر مجله جوانان از نشریات مؤسسه اطلاعات نیز بود که در سالهای ۱۳۴۵–۱۳۵۹ با سردبیری او به یک مجله محبوب میان فارسی زبانان منطقه از جمله افغانستان و تاجیکستان تبدیل شد.

او بیشتر کتاب‌هایش را با نام مساعار ر. اعتمادی به چاپ رسانده‌است. او بیشتر اشتهار ادبی‌اش را به خاطر سوژه‌های داستان‌های خود دارد. ر. اعتمادی یکی از معدود رمان نویسان معاصر ایرانی است که چندین نسل جوان ایران علی‌رغم همه محدودیت‌های چاپ کتاب‌هایش، بسیاری از کتاب‌های او را خوانده‌اند و می‌شناسند

مراسم تشییع‌ پیکر و خاکسپاری آقای رجبعلی اعتمادی «احتمالا، پنجشنبه، ۲۲ تیرماه، در بهشت‌ زهرای تهران برگزار می‌شود.»

دیدگاهتان را بنویسید