معرفی بهترین کتاب های سال 2023 از نظر تایم

با انتشار فهرست بهترین کتاب‌های داستانی سال آمریکا، نام آثاری از جیمز مک براید، لورن گروف و استر یی دیده می‌شود.

به نقل از  خبرگزاری مهر، مجله تایم به سنت هر سال خود در پایان سال به معرفی برترین‌های سال می‌پردازد. در فهرست بهترین آثار داستانی منتشر شده ۲۰۲۳ می‌توان با این کتاب‌ها به سفرهای بزرگ و فیزیکی در سراسر کشورها و قاره‌ها و حتی در یک مورد، با پای پیاده به دل جنگل‌های رام نشده زد. سفرهای احساسی برای کشف پاسخ‌هایی درباره عشق و از دست دادن هم وجود دارد.

به این‌ترتیب بهترین کتاب‌های داستانی برتر سال ۲۰۲۳ از آخر به اول چنین معرفی شده‌اند:

۱۰. «لرزش» نوشته تجو کول

قهرمان اولین رمانی که تجو کول پس از بیش از یک دهه نوشته شباهت‌های زیادی با خود نویسنده دارد. مانند کول، «تانده» یک هنرمند و عکاس آمریکایی نیجریه‌ای است که در کالج معتبری در نیوانگلند تدریس می‌کند. وقتی «تانده» همراه همسرش به دنبال عتیقه است از زاویه استعمار اشیایی را که می‌بیند بررسی می‌کند. او همیشه در حال کشیدن رشته‌های سست تاریخی است و برایش مهم است ببیند چگونه گذشته به امروز شکل داده است. این رمان با چشم‌پوشی از ساختار روایی سنتی، شکلی فلسفی به خود می‌گیرد تا چیزهای مختلفی را بررسی کند، از اینکه آمریکایی‌ها چگونه به هنر نگاه می‌کنند تا اینکه چگونه یک ازدواج می‌تواند بی سر و صدا از بین برود.

۹. «وای/ان» نوشته ایستر یی

در عصری که روابط فرااجتماعی بیداد می‌کند، این نویسنده با اولین کتابش حضوری جسورانه می‌یابد. یک راوی ناشناس در برلین که از کار خسته‌کننده‌اش به‌عنوان کپی‌رایتر برای یک شرکت آرتیشو می‌گوید و بیشتر وقتش را در دنیای فانتزی درون سرش یا به صورت آنلاین می‌گذراند و درباره یک ستاره محبوب کی پاپ می‌گوید، وقتی می‌فهمد این چهره قصد بازنشستگی دارد احساس می‌کند باید همه چیز را رها کند و به سئول برود. آنچه در پی می‌آید، حذف هولناک و زیرکانه فرهنگ اینترنتی است.

۸. « کندو و عسل» نوشته پل یون

سومین مجموعه داستان کوتاه پل یون درباره مهاجران کره‌ای است و با تمرکز بر مردم عادی به معنای تعلق داشتن می‌پردازد و از زبان آنها می‌پرسد که چقدر از هویت‌شان در تاریخ جمعی جای گرفته است. یک خلافکار سابق، یک خدمتکار دوران جنگ سرد و زوجی که در بریتانیا زندگی می‌کنند؛ هریک موضوع داستان وی می‌شوند؛ شخصیت‌هایی که در تضاد با روابطشان با خانه هستند و نویسنده می‌خواهد ببیند چگونه تروما به غیرمنتظره‌ترین شکل‌ها باقی می‌ماند.

۷. «تام لیک»نوشته آن پچت

جدیدترین رمان آن پچت در بهار ۲۰۲۰ می‌گذرد و شخصیت‌های آن در قرنطینه کرونا به سرمی‌برند. اما این همه داستان نیست. لارا و همسرش از فرصت کمیاب برای زندگی دوباره با سه دخترشان لذت می‌برند و در حال مراقبت از درختان گیلاس خود هستند و لارا برای دختران خود تعریف می‌کند که چگونه به مردی دل بست که قصدش این بود که بازیگر سینما بشود.

۶. «مردم معبد» نوشته عالیه بلال

مجموعه داستان عالیه بلال متشکل از ۱۰ داستان است که درباره زندگی مسلمانان سیاه‌پوست آمریکا نوشته شده‌اند. در یکی، دختری در حین نوشتن مدحی درباره پدرش تحت تعقیب روح پدرش قرار می‌گیرد و در دیگری، یک مامور مخفی اف‌بی‌آی با گروه ملت اسلام همدلی نشان می‌دهد. والدین و فرزندانشان با محدودیت‌ها و امکانات ایمان آشنا می‌شوند و قصه‌های متعددی از آزادی و تعلق روایت می‌شود.

۵. «وحشی عظیم» نوشته لورن گراف

رمان لورن گراف با دختری جوان و بی‌نام در قرن هفدهم شروع می‌شود که به تازگی از محل سکونت استعماری خود فرار کرده است. گرسنه و سرد، در آستانه سقوط است، اما هر بار اراده‌ای برای ادامه راه پیدا می‌کند. او مصممانه باور دارد زندگی‌ای هست که ارزش این همه تلاش را داشته باشد.

۴. «نیش زنبور» نوشته پل موری

در درام پل موری، چهار عضو خانواده بارنز پس از رکود اقتصادی با ورشکستگی تجارت خودروی پدرسالار خانواده روبه‌رو هستند. همه چیز در حال فروپاشی است. مادر خانواده وسواس زیادی برای فروش وسایلش در «ای‌بی» پیدا کرده و دختر نوجوان به جای مطالعه برای امتحانات نهایی لاابالی شده است و پسر خانواده با غریبه‌ای که آنلاین با او آشنا شده صحبت می‌کند. موری به دنبال معنای عشق ورزیدن و دوست داشته شدن در دنیایی است که به طور فزاینده‌ای احساس می‌کند که وقتش به سر آمده است.

۳. «سهم ما از شب» نوشته ماریانا انریکز

در رمان ماریانا انریکز که با ترجمه از زبان اسپانیایی به بازار آمده، پسری جوان و پدرش به یک سفر جاده‌ای وحشتناک می‌روند. مادر پسر به تازگی به شکل مرموزی مرده و این دو در حال سفر به سراسر آرژانتین هستند تا با اعضای فرقه‌ای که او در آن متولد شده بود، مقابله کنند.

۲. «بقالی بهشت و زمین» نوشته جیمز مک براید

سال ۱۹۷۲ است و اسکلتی در ته چاهی در شهر پیدا شده و این سوال که بقایای چه کسی می تواند باشد ذهن مردم را مشغول کرده است. روایت جیمز مک براید ما را به دهه‌ها پیش می‌برد، به زمانی که سیاه پوستان و ساکنان یهودی محله گرد هم آمدند تا از یک پسر محافظت کنند و به این ترتیب داستانی گیرا درباره تعصب، خانواده و ایمان روایت می‌شود.

۱. «بیوگرافی ایکس» نوشته کاترین لیسی

رمان کاترین لیسی درباره «ایکس» نویسنده و هنرمند آثار تخیلی به عنوان یکی از مشهورترین استعدادهای قرن بیستم است. گرچه او بسیار محبوب است، اما بیشتر گذشته او ناشناخته است. حتی همسر او هم نام واقعی شوهرش را نمی‌داند. با مرگ ایکس همسرش تصمیم می‌گیرد خودش بفهمد. رمز و راز هویت ایکس فقط آغاز این داستان جسورانه است که داستان و غیرداستان را در هم می‌آمیزد تا به طرح سوال درباره این که خود هنر چیست بپردازد.


مطالب بیشتری را در سایت سمر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید