میلان کوندرا، اهل جمهوری چک و تبعه فرانسه، که آثاری از جمله «بارهستی» (سبکی تحمل ‌ناپذیر هستی) را خلق کرده است روز چهارشنبه درگذشت

تلویزیون جمهوری چک چهارشنبه صبح ۱۲ ژوئیه (۲۱ تیر) اعلام کرد میلان کوندرا نویسنده بزرگ اهل این کشور درگذشته است

بنابر گزارش منتشره، آقای کوندرا بعد از ظهر دیروز در پی یک دوره بیماری طولانی در شهر پاریس جان سپرده است.

آثار وی به بیش از ۴۰ زبان دنیا ترجمه شده است و او در ایران نیز از محبوبیت قابل توجهی برخوردار است. کتاب «سبکی تحمل‌ناپذیر هستی» آقای کوندرا، که نخست با عنوان «بار هستی» به فارسی ترجمه شد، یکی از برجسته‌ترین رمان‌های او به حساب می‌آید که در مقطع زمانی بهار پراگ می‌گذرد.

میلان کوندرا که یکی از تاثیرگذارترین نویسندگان فرانسوی‌زبان جهان به شمار می‌رفت، در سال ۱۹۲۹ در برنو در کشور وقت چکسلواکی به دنیا آمد. پدرش یک نوازنده پیانو بود و ریاست آکادمی موسیقی این شهر را بر عهده داشت.

میلان کوندرا از آغاز نوجوانی به شعر و ادبیات روی آورد و با انتشار آثارش به شهرت دست یافت. در پی اشغال چکسلواکی توسط ارتش سرخ شوروی و سرکوب «بهار پراگ»، به فرانسه رفت و در سال ۱۹۸۱ شهروندی این کشور را دریافت کرد.

او که در زادگاهش در سال ۱۹۷۹ سلب تابعیت شده بود اعلام کرد به نشانه اعتراض به این اقدام برای نوشتن از زبان فرانسه استفاده خواهد کرد. چهل سال طول کشید تا سرانجام در سال ۲۰۱۹ کشور جمهوری چک تابعیت او را به وی بازگرداند.

از آثار میلان کوندرا می‌توان به مجموعه رمان «شوخی» و همینطور داستان «عشق‌های خنده‌دار» اشاره کرد. کتاب‌های او پس از اشغال پراگ توسط روسیه ممنوع اعلام شدند، ممنوعیتی که تا سال۱۹۹۰ پابرجا ماندند.

وی به دلیل سبک نویسندگی ویژه خود که ترکیبی از وقایع روزمره زندگی با ایده‌های بدیع بود، تحسین‌ منتقدان را برمی‌انگیخت.

میلان کوندرا هرچند هرگز نتوانست برنده جایزه نوبل ادبیات بشود، با این حال جوایز متعددی از جمله جایزه موندلو در ایتالیا و همینطور جایزه مدیسیس خارجی در فرانسه را به خود اختصاص داد.

او از معدود نویسندگانی است که آثارشان در زمان حیات در مجموعه نفیس «پلئیاد» فرانسه چاپ شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید