نشر اریش منتشر می کند: «داستان چگونه کار می‌کند؟» جمیز وود، مترجم محمود خوش چهره

محمـود خوش چهره ( مترجم ) متولد ۱۳۳۹ ، دارای دکترای ادبیات انگلیسی و مطالعات فرهنگی از دانشگاه مک مستر کاناداست رساله دکترای وی « بررسـی شـعر نیما یوشیج با استفاده از نظریه ساختار تألیفی میخائیل باختین ، بوده است . از خوش چهره پیش تر کتابـی مشترک با امیر گنجـوی بـه نـام « هفـت درجـه استقلال ؛ جریان هـای دگرگون کننـده در سینمای آمریکا ، بـه زبـان انگلیسی توسط انتشارات در لندن چاپ شده است .

وود می‌گوید: «کتاب‌هایی در باب داستان‌نویسی کم‌شمارند. جنبه‌های رمان نوشته‌ی ای. ام. فورستر به حق مرجعی محوری است، اما برای ادبیات امروز دقت کافی ندارد. سه کتاب میلان کوندرا را درباره‌ی هنر داستان‌نویسی تحسین می‌کنم، اما کوندرا بیشتر رمان‌نویس و مقاله‌نویس است تا منتقد عملی، گاهی دوست داشتیم دستانش از نوشتن جوهری‌تر شده بود.»

جیمز وود اضافه می‌کند: «در این کتاب( داستان چگونه کارمی‌کند؟ ) سعی می‌کنم بعضی سؤالات مهم را درباره‌ی هنر داستان‌نویسی مطرح کنم. نسبت میان داستان و واقعیت چیست؟ یک استعاره‌ی موفق را چگونه باید تعریف کنیم؟ کاراکتر چیست؟ چه زمانی استفاده از جزئیات داستانی، عالی صورت گرفته است؟ زاویه‌ی دید چیست و چه سازوکاری دارد؟ همدلی تخیلی چیست؟ چرا داستان ما را منقلب می‌کند؟ سؤالات قدیمی هستند. بعضی از این مسائل در مطالعات اخیر نظریه‌ی ادبی و نقد دانشگاهی احیاء شده‌اند؛ اما از اینکه نقد دانشگاهی و نظریه‌ی ادبی پاسخ خوبی فراهم آورده باشد، مطمئن نیستم. امیدوارم این کتاب سؤالات نظری را طرح کند اما پاسخش عملی باشد یا به بیان دیگر، سؤالات منتقدها را بپرسد و پاسخ نویسندگان را بیاورد.»

اگر کتاب بحث فراتری ارائه بدهد، آن بحث این است که یک داستان می‌تواند هم اثری مصنوع باشد، هم واقع‌نما. حفظ این دو امکان در کنار هم به‌هیچ‌وجه دشوار نیست. به همین خاطر، وود سعی کرده تفصیلی‌ترین شرح ممکن را از سازوکار داستان ارائه دهد.

علاقه مندان برای تهیه کتابِ داستان چگونه کارمی‌کند؟ می توانند وارد سایت انتشارات اریش به نشانی :arishpublication.com و کتاب را خریداری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید